Cestovné poistenie
Prinášame vám odpovede k najčastejším otázkam vo veci cestovného poistenia.
Často kladené otázky
Čo je cestovné poistenie?
Cestovné poistenie je typ poistenia, ktoré je určené na krytie neočakávaných nákladov na liečbu, právnu pomoc alebo krádež veci pri cestovaní. Cestovné poistenie je možné uzavrieť pri cestách do zahraničia, ale i na Slovensko, a to nielen ako individuálne, ale aj ako skupinové či rodinné.
Z tohto poistenia vám budú uhradené nevyhnutné náklady spojené s liečbou a ošetrením, ktoré sú nad rámec zákonného zdravotného poistenia. Na rozdiel od klasického verejného zdravotného poistenia ide o komerčné poistenie, ktoré pokrýva najmä poistenie liečebných nákladov, ale aj úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny a ďalšie. Bežnou súčasťou poistenia sú aj asistenčné služby.
Čo všetko kryje cestovné poistenie?
Základné cestovné poistenie zahŕňa spravidla poistenie liečebných nákladov v zahraničí, ktoré kryje nutnú a neodkladnú liečbu náhlych ochorení a porúch zdravia, úrazy, jednoduché ošetrenie zubov či repatriáciu do vlasti. Z cestovného poistenia vám budú preplatené náklady, ktoré súvisia s ochorením alebo úrazom, napríklad:
ošetrenie a liečba u lekára alebo v inom zariadení zdravotnej starostlivosti,
hospitalizácia v nemocnici,
transport, vrátane prevozu do vlasti alebo repatriácie,
náklady na nevyhnutné lieky,
asistenčná služba a ďalšie náklady.
Pri cestách si môžete navyše vybrať aj niektoré z pripoistení, napríklad:
úrazové pripoistenie - pre prípad trvalých následkov či smrti,
poistenie zodpovednosti za spôsobené škody,
poistenie batožiny,
poistenie storno poplatkov,
poistenie pre rizikové športy a ďalšie.
Nestačí na cesty po Európe európsky preukaz poistenca?
Bežné výdavky spojené so zdravotnou starostlivosťou máme pri pobyte na Slovensku hradené zo systému verejného zdravotného poistenia. V členských štátoch Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a vo Švajčiarsku (a v prípade neodkladnej zdravotnej starostlivosti aj v Srbsku a Macedónsku) máme nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia.
Z verejného zdravotného poistenia sú v zahraničí kryté výdavky na liečbu v štátnych zdravotníckych zariadeniach a v obmedzenom rozsahu. Súkromné zariadenia európsky preukaz zdravotného poistenia neakceptujú. Môže sa však stať, že vo verejnom zdravotníckom zariadení vám nebudú môcť poskytnúť starostlivosť v potrebnej kvalite, takéto zariadenie nebude k dispozícii (vo väčšine turistických oblastiach prevažujú súkromné zariadenia), resp. verejné zdravotnícke zariadenie nebude najbližšie dostupný zdravotníckym zariadením v urgentných prípadoch.
Na úhradu všetkých nákladov na zdravotnú starostlivosť vám teda európsky preukaz stačiť nemusí. Na rozdiel od komerčného poistenia totiž nekryje:
náklady za spoluúčasť poistenca,
náklady na potrebný prevoz na Slovensko a repatriáciu,
Náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.
Znamená to, že s európskou kartičkou máte v zahraničí rovnaké práva ako domáci pacienti, preukaz však platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Na základe európskeho preukazu poistenca vám síce bude v zahraničí poskytnutá aspoň základná zdravotná starostlivosť, ale môžete sa dostať do situácie, kedy budete musieť zaplatiť za ošetrenie. V niektorých krajinách zaplatíte celý zákrok a poisťovňa vám ho preplatí spätne, pričom vám ale zúčtuje prípadnú spoluúčasť, takže poskytnutá zdravotná starostlivosť nebude bezplatná.
Takéto poistenie vám teda neposkytne takú úroveň ochrany, ktorú dokáže poskytnúť aj to najlacnejšie komerčné cestovné poistenie. Preto aj pri cestách v rámci Európskej únie odporúčame kombináciu verejného a komerčného poistenia. Cestovné poistenie vás navyše chráni nielen v prípade choroby či zranenia, ale aj pri iných neočakávaných udalostiach, akou je napríklad strata batožiny. Súčasťou cestovného poistenia bývajú navyše aj asistenčné služby, ktoré vám pomôžu v problematických situáciách.
Od čoho sa odvíja cena poistného?
Cena poistného je u rôznych poisťovní odlišná a samozrejme sa bude cena líšiť aj v rámci jednej poisťovne v závislosti od niekoľkých parametrov:
cieľová destinácia - cena poistenia v rámci Európy je nižšia ako poistné pre krajiny mimo Európy,
dĺžka pobytu - čím je pobyt dlhší, tým je poistné vyššie; celoročné poistenie však vychádza v prepočte na deň lacnejšie,
typ a účel cesty - turistika / rekreácia, služobná cesta, rizikové športy,
vek poistenca - na deti alebo staršie osoby sa často vzťahujú zľavy,
prípadné pripoistenia - možnosť pripoistiť úraz, batožinu, storno zájazdu, zodpovednosť za škodu a ďalšie riziká,
poistná suma pre cestovné poistenie - v menej vyspelých krajinách vám stačí nižšie krytie, vo vyspelých je lepšie zvoliť neobmedzené krytie liečebných nákladov.
Aký je rozdiel medzi krátkodobým a celoročným cestovným poistením?
Komerčné cestovné poistenie môžete uzatvoriť ako krátkodobé alebo celoročné.
Krátkodobé cestovné poistenie sa uzatvára jednorazovo a je vhodné v prípade, ak plánujete jednu cestu. Môže ísť o jednodňový výlet ale aj niekoľkodňovú dovolenku.
Celoročné cestovné poistenie pokrýva celý rok a odporúča sa v prípade, ak cestujete častejšie alebo na dlhšie časové obdobie. Pre poisteného je spravidla cenovo výhodnejšie ako krátkodobé poistenie.
Pozor, hoci počet ciest do zahraničia nie je pri celoročnom cestovnom poistení limitovaný, niektoré poisťovne stanovujú maximálnu dĺžku jednej cesty (spravidla sa pohybuje od 30 do 90 dní). Existujú však produkty bez nutnosti návratu počas roka, dokonca i viacročné cestovné poistenie.
Do akej sumy uhradí poisťovňa škodu?
Ponuky jednotlivých poisťovní sa aj v oblasti cestovného poistenia odlišujú. Odlišný je nielen súbor krytých rizík a prípadných doplnkových pripoistení, ale aj limity poistného krytia.
Výška poistného krytia závisí od poisťovne. Preto vám pri produktoch jednotlivých poisťovní zobrazujeme limity poistného krytia. Tieto informácie nájdete tiež v súhrne pred uzatvorením zmluvy a v návrhu na uzatvorenie poistnej zmluvy.
Prečo je poistenie cez stránku Porovnajto.sk výhodnejšie?
Naše ceny cestovného poistenia sú na úrovni najnižších cien, ktoré poskytujú poisťovne. Vzhľadom na to, že mesačne uzatvárame tisícky zmlúv, môžeme vám dohodnúť poistenie za aktuálne najvýhodnejších podmienok na trhu. S našou ponukou ušetríte nielen peňažné prostriedky, ale aj čas, ktorý by ste strávili v pobočkách poisťovní.
Ako uzavrieť cestovné poistenie online?
Na výber najvhodnejšieho cestovného poistenia využite našu kalkulačku cestovného poistenia. Zadajte údaje o cieľovej krajine, termíne a type cesty a informácie o počte a veku poisťovaných osôb. Po vyplnení základných údajov sa vám zobrazia ponuky cestovného poistenia. Pri každej ponuke je uvedená cena poistného, rozsah poistenia i limity poistného krytia. Veľmi jednoducho teda uvidíte, čo je v produkte zahrnuté, prípadne či je možné niektoré riziká ešte pripoistiť.
Vyberte si najvýhodnejšie cestovné poistenie, ktoré zodpovedá vašim požiadavkám a kliknite na Poistiť. Následne vyplňte všetky potrebné údaje pre uzatvorenie zmluvy. Celý proces jednoducho dokončíte online buď sami alebo za pomoci našich špecialistov, ktorí vás budú kontaktovať.
Potom stačí už len uhradiť príslušnú čiastku poistného a v priebehu niekoľkých minút môžete bezstarostne vyraziť na cestu. Celý proces prebehne na diaľku, a cestovné poistenie online tak môžete uzavrieť veľmi rýchlo, pokojne aj na poslednú chvíľu.
Ako a komu môžem poistné zaplatiť?
Poistné môžete zaplatiť kartou alebo prevodom z účtu. Platbu je potrebné zrealizovať v lehote na zaplatenie poistného, ktorá je uvedená v návrhu poistnej zmluvy, prípadne priamo v poistke. Ideálne je, ak úhradu zrealizujete ihneď po uzatvorení cestovného poistenia. Všetky platby smerujú priamo na účet poisťovne, ktorej produkt ste si vybrali.
Chystám sa na hory, potrebujem poistenie do hôr?
Áno. Či už sa chystáte len na krátky alebo dlhší výlet do horského prostredia, na poistenie do hôr by ste mali myslieť v každom prípade. Klasické zdravotné poistenie vám totiž v prípade núdze nemusí stačiť.
Lekárske ošetrenie budete mať zo zdravotného poistenia hradené len v prípade, že sa zraníte v bežne dostupnom teréne. Ak by kvôli vám zasahovala horská služba a nebudete poistený, náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo pátraním budete platiť z vlastného vrecka. Zásah horskej služby totiž bežné zdravotné poistenie nekryje. Toto ustanovenie sa nevzťahuje na deti, v ich prípade sú zásahy horskej záchrannej služby bezplatné.
Poistenie do hôr, známe tiež ako turistické alebo horské poistenie, môžete uzavrieť počas celého roka, vzťahuje sa teda aj na letnú turistiku či zimnú lyžovačku. Je vhodné nielen pre rekreačných turistov, ale aj pre rizikovejšie aktivity ako horolezectvo, skialpinizmus, prípadne iné adrenalínové športy.
Horské poistenie platí len na území Slovenska, v prípade, že sa chystáte do zahraničia, odporúčame pred cestou uzavrieť kvalitné cestovné poistenie s príslušným pripoistením na hory.
Idem na lyžovačku, patrí lyžovanie medzi rizikové športy?
Lyžovanie na vyznačených trasách nie je rizikovým športom, ale spravidla sa zaraďuje medzi bežné športy. Aby ste mali istotu, že ste pre toto riziko poistený, zaškrtnite v našom porovnávaní políčko Zimné športy.
Budem musieť platiť za ošetrenie v zahraničí?
Ak v zahraničí došlo k situácii, že potrebujete ošetrenie u lekára, zubára či na pohotovosti, je možné, že od vás budú požadovať platbu v hotovosti.
Bežné zdravotné poistenie
Ak v štátnom zariadení zdravotnej starostlivosti v zahraničí predložíte európsky preukaz zdravotného poistenia, náklady za zdravotnú starostlivosť dané zariadenie vyfakturuje priamo slovenskej poisťovni. V niektorých prípadoch však od vás môžu vyžadovať platbu v hotovosti, napríklad ak preukaz nepredložíte alebo ak navštívite súkromného poskytovateľa. Rovnako môžu od vás požadovať platbu v hotovosti za spoluúčasť, ktorú platia aj poistenci v štáte ošetrenia.
V niektorých krajinách (napríklad Belgicko, Francúzsko a ďalšie) je potrebné uhradiť ošetrenie, lieky či pobyt v nemocnici v hotovosti a po návrate na Slovensku môžete svoju zdravotnú poisťovňu požiadať o preplatenie, pričom však musíte rátať s prípadnou spoluúčasťou.
O preplatenie nákladov môžete svoju poisťovňu požiadať už počas pobytu v zahraničí alebo po návrate na Slovensko a k žiadosti priložíte požadované doklady. Slovenská zdravotná poisťovňa náklady preplatí buď do výšky, akú hradia poisťovne daného štátu svojim občanom alebo do výšky úhrad za daný výkon na Slovensku. Spoluúčasť ani náklady na prevoz z členského štátu EÚ na Slovensko sa nepreplácajú.
Komerčné cestovné poistenie
Pri komerčnom poistení najskôr kontaktujte asistenčnú službu poisťovne, ktorá nielen poradí s postupom, ale zabezpečí aj komunikáciu v cudzom jazyku s personálom a prípadne i uhradí náklady. Ak však potrebujete naliehavú pomoc, prípadne ide o bežné ochorenie, vyhľadajte najskôr lekársku pomoc a predložte lekárovi poistnú kartu. Ambulantní lekári vyžadujú spravidla platbu v hotovosti. Po uhradení poplatkov za ošetrenie si od lekára vyžiadajte doklad o zaplatenej čiastke a originál potvrdenia o ošetrení s uvedenou diagnózou, pri kúpe liekov predpis a platbu za lieky.
Po návrate domov poistnú udalosť nahláste poisťovni a tá vám do niekoľkých dní náklady na základe vami predložených dokladov preplatí. To sa týka menších výdavkov. Väčšie výdavky sa spravidla riešia prostredníctvom faktúry, ktorú lekár alebo zdravotnícke zariadenie pošle priamo vašej poisťovni.
Kto mi uhradí prepravu domov, ak nebudem schopný cestovať domov sám?
Pri cestách do zahraničia sa môže stať, že budete musieť byť hospitalizovaný a nebudete schopný cestovať domov sám. Ak sa pri cestách v rámci Európskej únie spoliehate na verejné zdravotné poistenie, mali by ste vedieť, že toto poistenie nekryje náklady na transport, teda ani náklady na prevoz pacienta späť na Slovensko. Nevyhnutnú prepravu domov si v tom prípade budete musieť sami nielen zaplatiť, ale aj zorganizovať.
V prípade, že ste pred cestou uzatvorili cestovné poistenie, stačí, ak sa spojíte s asistenčnou službou, ktorá všetko zariadi za vás. Náklady v tomto prípade uhradí cestovná poisťovňa. Len predstavu - náklady na letecký prevoz do vlasti sa v závislosti od krajiny pohybujú od 400 až do 60 000 eur.
Odporúčané stránky
Ako u nás funguje porovnávanie
Základné údaje
Pripravte si základné údaje o cieľovej krajine, termíne, o type cesty a informácie o počte a veku poisťovaných osôb.
Zoznam ponúk
Zobrazíme vám vhodné ponuky overených poisťovní s uvedením ceny poistného a limitov poistného krytia.
Spresňovanie
Zmenou cieľa a typu cesty, termínov či rozsahu poistenia môžete zobrazené ponuky a ceny ďalej spresňovať.
Uzavretie zmluvy
Vyberte si ktorúkoľvek zo zobrazených ponúk a zmluvu môžete uzavrieť priamo cez webovú stránku alebo telefonicky.