Jednou z najdôležitejších podmienok na poskytnutie pôžičky je pravidelný príjem žiadateľa. Od jeho výšky totiž závisí možná výška úveru. Existujú však aj prípady, keď príjem dokladovať nemusíte. Za akých okolností je takáto pôžička bez dokladovania príjmov vôbec možná?
Overovanie príjmov je zákonná povinnosť
Bankám i nebankovým spoločnostiam s vydanou licenciou od Národnej banky Slovenska vyplýva zo zákona povinnosť overovať u žiadateľa schopnosť splácať úver alebo pôžičku. Pôžičky bez dokladovania príjmov teda dnes na Slovensku v dôveryhodnej inštitúcii nevybavíte. Takéto pôžičky sú síce stále dostupné, ale iba v tom prípade, že sa obrátite na nelicencovaných poskytovateľov (napríklad pôžičky od súkromných osôb), čo je však vysoko rizikové.
Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.
Pôžička bez potvrdenia príjmu
Overenie vášho príjmu síce banka na posúdenie vašej žiadosti o pôžičku potrebuje, nemusí však od vás vyžadovať jeho dokladovanie. Je to v prípade, že máte trvalý príjem a poskytovateľ pôžičky si ho dokáže overiť inou formou. V tomto zmysle je teda pôžička bez dokladovania príjmov v podstate pôžička, pri ktorej poskytovateľ síce potvrdenie o príjme od vás nevyžaduje, ale vašu bonitu si overí inak.
Ak žiadate o pôžičku v banke, v ktorej máte svoj bežný účet, banka dokáže váš príjem overiť na základe príjmov, ktoré dostávate na tento účet. Potvrdenie o príjme teda od vás nebude požadovať. Ak vám príjem chodí na účet v inej banke, ako doklad o príjme postačujú spravidla výpisy z účtu, takže takisto nemusíte žiadať o potvrdenie o príjme svojho zamestnávateľa. Ďalšou možnosťou, ako si banky dokážu overiť váš príjem v prípade, že ste zamestnanec, je Sociálna poisťovňa. Tam získajú prehľad o vašich príjmov na základe výšky mesačných odvodov. Ak je žiadateľom podnikateľ, na tento účel môžu využiť informácie z daňového úradu alebo verejne dostupných databáz daňových informácií.
Na základe takto posúdenej bonity vám banka môže poskytnúť bankovú pôžičku vo forme kontokorentného úveru, teda ako povolené prečerpania k účtu alebo v podobe klasického spotrebného úveru. A to za predpokladu, že výška vášho príjmu bude dostatočná na splácanie novej pôžičky, ako aj starších záväzkov.
Podobné postupy uplatňujú vzhľadom na svoje zákonné povinnosti aj nebankové spoločnosti, ktoré si takisto dokážu dohľadať potrebné informácie elektronicky. V prípade nebankovej pôžičky však musíte rátať s oveľa vyššou úrokovou sadzbou a kratšou dobou splácania, spravidla do 1 mesiaca. Ak ste so žiadosťou o pôžičku neuspeli v banke, nebankovka môže byť alternatívnym riešením. Dávajte si však pozor, aby ste sa obrátili na dôveryhodnú nebankovú spoločnosť s licenciou.
Pôžičky si vopred porovnajte
Či už ste si vybrali bankovú alebo nebankovú pôžičku bez dokladovania príjmu, podmienky jednotlivých poskytovateľov si najskôr dôkladne porovnajte. Aj malý rozdiel v úrokovej miere alebo súvisiace poplatky totiž dokážu pôžičku poriadne predražiť.
Podmienky jednotlivých poskytovateľov si môžete prehľadne porovnať prostredníctvom online porovnávača, ktorý vám vyfiltruje pôžičky zodpovedajúce vami zadaným požiadavkám. Všetky potrebné informácie o pôžičkách získate v priebehu niekoľkých minút bez toho, aby ste museli chodiť osobne na pobočku poskytovateľa.
Výhodné je tiež to, že takúto pôžičku si môžete cez internet aj vybaviť. Celý proces od porovnania pôžičiek až po uzavretie zmluvy tak zrealizujete kompletne online.
Požičajte si rozumne
Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.
Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:
vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,
skontrolujte si svoje záznamy v registroch,
spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.