Pôžičky na zmenku zažili kvôli svojej jednoduchosti boom najmä v minulosti. Takúto pôžičku však môžete využiť aj dnes. Viete, aké výhody a nevýhody sú s ňou spojené?
Čo je to zmenka?
Zmenka je cenný papier, ktorý sa využíva za účelom ručenia. Musí mať písomnú formu a obsahovať zákonom stanovené údaje o dlžníkovi, veriteľovi, výške požičanej sumy, dátume a spôsobe splatenie a podobne. Zmenkový zákon pritom rozoznáva dva typy zmeniek:
vlastná zmenka - platobný prísľub, ktorým sa dlžník - jej vystavovateľ - zaväzuje, že zaplatí veriteľovi v danej lehote určitú finančnú čiastku,
cudzia zmenka - príkaz vystaviteľa zmenky tretej osobe, aby zaplatila určitú peňažnú čiastku veriteľovi.
Pôžička na zmenku je veľmi jednoduchá - stačí podpísať zmenku a žiadne iné doklady na poskytnutie peňažných prostriedkov v podstate nepotrebujete. Dostanete ich ihneď na ruku, bez poplatku, bez overovania registra, bez dokladovania príjmu a bez zabezpečenia nehnuteľnosťou či ručiteľom. Môže byť pre vás teda vhodným riešením v prípade, ak ste nezískali pôžičku v bankovej či nebankovej spoločnosti a poslúži teda napríklad ako pôžička pre dlžníkov.
V prípade, že vystavíte zmenku, táto listina vás zaväzuje vrátiť požičanú sumu do dátumu uvedeného na zmenke. Zmenku pritom môže spísať v podstate ktokoľvek a okamžite bez toho, aby bolo nutné ju nejakým spôsobom overovať. Vzor zmenky si môžete jednoducho stiahnuť na internete alebo kúpiť ako formulár v papiernictve.
Znie to takmer ideálne, však? Má to samozrejme svoj háčik - za zmenku ručíte celým svojím majetkom.
Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.
Kde získať pôžičku na zmenku?
Pôžička na zmenku teda nie je vlastne ani tak samostatný typ pôžičky, ako skôr druh zabezpečenia úveru. V minulosti poskytovali pôžičky na zmenku najmä nebankové spoločnosti a súkromné osoby. Dnes sa nebankové pôžičky na zmenku už vyskytujú len sporadicky. Výnimočné však nie sú pôžičky na zmenku medzi súkromnými osobami.
Zmenku používajú ako štandardné zabezpečenie úveru aj banky. Tie ju však využívajú najmä v prípade väčších spotrebných úverov a pri podnikateľských úveroch. V prípade bankových spoločností sa netreba obávať, že by takáto pôžička na zmenku bola extrémne nevýhodná. Naopak, banková pôžička na zmenku je príklad toho, ako zmenku používať správne a seriózne. V tomto prípade totiž zmenka nenahrádza ani dokladovanie príjmu, ani overovanie finančnej histórie klienta.
Pozor na nevýhody pôžičky na zmenku
So zmenkou však nezískate len výhody, ako sú peniaze ihneď na ruku. Dajte si mimoriadny pozor aj na možné riziká. Pôžička na zmenku býva totiž veľmi drahý úver. Vyplatenie zmenky môže od vás veriteľ vymáhať hneď, ako prestanete úver splácať. A keďže za tento záväzok ručíte celým svojím majetkom, možný problém vo forme exekúcie je na svete.
Porovnajte si alternatívy
Dá sa teda povedať, že pôžičky na zmenku - s výnimkou bankových úverov s týmto typom zabezpečenia - nie sú úplne ideálne. Existujú mnohé iné, oveľa menej rizikové produkty, či už ide o bankové, nebankové alebo kolektívne pôžičky.
Cesta k výhodnejšej pôžičke vedie cez porovnanie ponúk jednotlivých poskytovateľov. Zadajte sumu, ktorú potrebujete a my vám vygenerujeme zoznam pôžičiek, z ktorých si môžete vybrať. Ktorúkoľvek z prehľadu pôžičiek môžete navyše online aj uzavrieť.
Požičajte si rozumne
Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.
Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:
vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,
skontrolujte si svoje záznamy v registroch,
spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.